CKMAZS.com | White-Green – CKM Włókniarz Częstochowa, AZS Częstochowa
SGP: Wielki żużel wraca do Wrocławia

SGP: Wielki żużel wraca do Wrocławia

Po miesięcznej przerwie wracamy do rywalizacji w Speedway Grand Prix. Półmetek tegorocznych zmagań o tytuł Indywidualnego Mistrza Świata zawita do Wrocławia.

Żużlowe Grand Prix do stolicy Dolnego Śląska wraca po 12 latach. Ostatnie zawody Grand Prix na torze Stadionu Olimpijskiego miały miejsce  w 2007 roku. W rozegranym wówczas Grand Prix Europy triumfował Nicki Pedersen. Wrocław był organizatorem aż pięciu rund Grand Prix, spośród których najmilej wspominamy sezon 95. To właśnie w tym roku zawody o tytuł najlepszego żużlowca świata odbyły się w aktualnej do dziś formule. Co ciekawe, nową kartę w historii żużla otworzył nie kto inny, jak Tomasz Gollob. W finałowym biegu wyższość Golloba musiały uznać największe tuzy światowego żużla, czyli Hans Nielsen, Chris Louis i doskonale znany w Częstochowie, Mark Loram.

Sobotnie Grand Prix będzie okazją nie tylko do pięknych wspomnień, ale i momentem pisania nowej historii. Miejmy nadzieję, że będzie to historia z reprezentantami Polski w roli głównej. Wydaje się, że jest na to spora szansa. Po czterech rundach tegorocznego cyklu w czołowej czwórce jest bowiem dwóch Polaków, Patryk Dudek (2. miejsce) i Bartosz Zmarzlik (4. miejsce). Stawkę zawodników z Orłem na piersi uzupełnią Janusz Kołodziej i Maksym Drabik. Rezerwowymi podczas wrocławskiej rundy będą z kolei Przemysław Liszka oraz Mateusz Cierniak.

Liczymy oczywiście na polskie podium, ale w kolejce po zwycięstwo na Stadionie Olimpijskim ustawiła się długa kolejka. W rewelacyjnej formie znajdują się odpowiednio lider cyklu, Emil Sajfutdiow i wicelider, Leon Madsen. Do ścigania powraca ponadto aktualny Indywidualny Mistrz Świata, Tai Woffinden. Ambitne cele na sobotni wieczór mają zapewne również Martin Vaculik, Fredrik Lindgren i Jason Doyle.

Klasyfikacja przejściowa Grand Prix 2019:

1 Emil Sajfutdinow 17, 2 Martin Vaculik 16, 3 Maciej Janowski 13, 4 Max Fricke 11, 5 Matej Zagar 10, 6 Fredrik Lindgren 10, 7 Bartosz Zmarzlik 8, 8 Niels-Kristian Iversen 8, 9 Leon Madsen 7, 10 Oliver Berntzon 7, 11 Jason Doyle 7, 12 Patryk Dudek 7, 13 Antonio Lindback 6, 14 Artem Laguta 5, 15 Janusz Kołodziej 3, 16 Robert Lambert 3, 17 Pontus Aspgren – ns, 18 Kim Nilsson – ns.