CKMAZS.com | White-Green – CKM Włókniarz Częstochowa, AZS Częstochowa

SGP: Woffinden dopełni formalności? – Grand Prix Polski (zapowiedź)

Już tylko kataklizm mógłby sprawić, że Tai Woffinden nie zostanie indywidualnym mistrzem świata. Brytyjczyk drugi w swojej karierze tytuł będzie najprawdopodobniej świętował po zakończeniu sobotniego Grand Prix Polski w Toruniu. Początek przedostatniej tegorocznej rundy Grand Prix zaplanowano na godzinę 19.00.

25 punktów przewagi nad drugim w klasyfikacji przejściowej Gregiem Hancockiem pozwala liderowi Betard Sparty Wrocław ze spokojem podejść do sobotnich zawodów. O ile sprawa złota i srebra wydaje się być przesądzona, o tyle walka o krążek z brązowego kruszcu zapowiada się wręcz pasjonująco. Losy trzeciego miejsca w klasyfikacji generalnej ważyć się będą do ostatniej eliminacji, której rozegranie  zaplanowano w australijskim Melbourne (24 października). Do grona zawodników, którzy rozstrzygną losy brązowego medalu należy zaliczyć Nickiego Pedersena (105 punktów), Nielsa Kristiana Iversena (95) i Mateja Zagara (93).

W Toruniu toczyć się będzie również zażarta walka o zachowanie miejsca w czołowej ósemce, gwarantującej udział w przyszłorocznym cyklu. W tym miejscu na największe wsparcie polskich kibiców będzie zapewne liczył Maciej Janowski, który aktualnie plasuje się na siódmym miejscu (84 punkty). Na potknięcie “Magica” liczyć będą zapewne Chris Holder (82 punkty) i Michael Jepsen Jensen (72). W kontekście rywalizacji o czołową ósemkę należy zwrócić uwagę na postawę Petera Kildemanda. Duńczyk swoimi występami w tegorocznym cyklu Grand Prix udowodnił, że należy do światowej czołówki i jak sam podkreśla nie liczy na “dziką kartę” w sezonie 2016. Popularny “Pająk” w dwóch ostatnich rundach zamierza wspiąć się na wyżyny swoich umiejętności i w czysto sportowej rywalizacji wywalczyć miejsce w ósemce.

Cykl Grand Prix do Torunia zawita po raz szósty. Bez wątpienia w pamięci polskich kibiców na długo zapiszą się inauguracyjne zawody, które rozegrano w Toruniu 19 czerwca 2010 roku. Wówczas na podium stanęło aż trzech Polaków. Zwyciężył Tomasz Gollob, przed Rune Holtą i Jarosławem Hampelem. Na toruńskiej MotoArenie wygrywali również Adrian Miedziński i Krzysztof Kasprzak. Jak będzie tym razem? Historia toruńskich zawodów pokazuje, że kluczowe dla końcowych wyników są pola startowe. W przypadku Torunia bardzo korzystne są pola wewnętrzne. W sobotni wieczór handicap w tym aspekcie będą mieli zarówno Janowski, Kasprzak, jak i startujący z dziką kartą Paweł Przedpełski.

Lista startowa:
1. Maciej Janowski (Polska)
2. Peter Kildemand (Dania)
3. Chris Harris (Wielka Brytania)
4. Michael Jepsen Jensen (Dania)
5. Tomas H. Jonasson (Szwecja)
6. Chris Holder (Australia)
7. Tai Woffinden (Wielka Brytania)
8. Paweł Przedpełski (Polska)
9. Krzysztof Kasprzak (Polska)
10. Andreas Jonsson (Szwecja)
11. Jason Doyle (Australia)
12. Nicki Pedersen (Dania)
13. Matej Zagar (Słowenia)
14. Niels Kristian Iversen (Dania)
15. Greg Hancock (USA)
16. Troy Batchelor (Australia)

17. Piotr Pawlicki (Polska)
18. Bartosz Zmarzlik (Polska)