CKMAZS.com | White-Green – CKM Włókniarz Częstochowa, AZS Częstochowa

SGP: Wszyscy teraz jesteśmy z Darcym, echa Grand Prix Polski w Gorzowie

Zwycięstwem Słoweńca, Mateja Zagara zakończyło się rozegrane w sobotę (29 sierpnia) w Gorzowie Grand Prix Polski. Na drugim stopniu podium uplasował się Greg Hancock, a na trzecim zmierzający pewnie po mistrzowski tytuł, Tai Woffinden.

Ogromny sukces organizacyjny i sportowy – tak w telegraficznym skrócie można podsumować wydarzenia jakie miały miejsce w sobotni wieczór na Stadionie im. Edwarda Jancarza w Gorzowie Wielkopolskim. Na ogromny szacunek zasługują nie tylko żużlowi “gladiatorzy”, ale przede wszystkim kibice, którzy w bardzo przekonywujący sposób wyrazili swoje wsparcie dla kontuzjowanego Darcy`ego Warda. Dech w piersiach zapierało m.in. głośne Darcy Ward, Darcy Ward!!! podczas poprzedzającej zawody prezentacji zawodników. Sygnały wsparcia dotarły również do sympatycznego Australijczyka, który nie ukrywał swojego wzruszenia na portalach społecznościowych.

W gorzowskiej odsłonie cyklu Grand Prix nie obyło się bez niespodzianek. Zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami na torze rządzili zawodnicy, którzy na co dzień bardzo dobrze radzą sobie na gorzowskim owalu. Jednym z nim jest oczywiście zwycięzca, Matej Zagar, dla którego, to trzecie zwycięstwo w historii jego startów w elitarnym cyklu Grand Prix. Zawodnik miejscowej Stali zasłużył na wygraną jak nikt inny, gdyż w trakcie trwania zawodów walczył nie tylko z rywalami, ale i bólem. Sprawcą problemów Zagara był dość  niebezpieczny w ostatnim czasie tegoroczny debiutant Australijczyk, Jason Doyle. Zawodnik KS Toruń w 18. biegu zdecydował się na bardzo ostrą szarżę, w wyniku której na tor upadli wspomniany Zagar i Nicki Pedersen. Ten ostatni został ostatecznie odwieziony na szczegółowe badania do szpitala. Na całe szczęście obyło się bez poważniejszych urazów. Zagar z kolei “zacisnął zęby” i skutecznie powalczył o wygraną. – Gdy uderzyłem o tor, w swojej głowie miałem wiele obaw o zdrowie, a nie myślałem, jak zakończę te zawody. Oczywiście był to ciężki wieczór. Chyba jestem szczęściarzem, ponieważ nie mam poważniejszych uszkodzeń. Dość mocno uderzyłem się w brzuch, dlatego wkrótce udam się na badania, żeby sprawdzić, czy wszystko jest ok. Speedway bywa niestety okrutny. Ciężko dobrać właściwe słowa, w związku z tym wszystkim, co wydarzyło się w minionym tygodniu. Darc’yemu życzę dużo szczęścia. Jest to chyba wszystko, czego on w tej chwili najbardziej potrzebuje. Cieszę się, że następna runda Grand Prix odbędzie się u mnie w domu. W Krsko różnie mi się wiodło, ale po cichu liczę na dobry występ. Mam nadzieję, że stadion zapełni się po brzegi – powiedział Matej Zagar

W sobotni wieczór fenomenalną dyspozycję zaprezentował również aktualny mistrz świata, Greg Hancock. Atutem aktualnego mistrza świata były fenomenalne starty. – Nie mogę powiedzieć, że ten rok jest dla mnie jakiś bardzo zły, ale nie ukrywam, że cały czas szukałem optymalnej formy. Myślę, że cały czas stać mnie na osiągnięcie dobrego wyniku, a takim będzie bez wątpienia podium Grand Prix 2015.  Z pewnością wszyscy teraz jesteśmy z Darcym i to dla niego dzisiaj jechaliśmy. Trzymam za niego kciuki i liczę na jego szybki powrót. Nie ukrywam, że to co się wydarzyło bardzo nas wszystkich zabolało. Przed tym chłopakiem bardzo długa droga, ale my wszyscy jesteśmy z nim. Ogromnie dziękuję polskim kibicom za wsparcie. Wasza postawa, to coś wspaniałego – podkreślił Greg Hancock.

Na trzecim stopniu podium uplasował się lider klasyfikacji przejściowej, Tai Woffinden, który rundę zasadniczą ukończył z kompletem 15 punktów na koncie. – Jadę do przodu i póki co, wszystko jest tak jak należy. Do końca cyklu pozostały jeszcze cztery rundy, dlatego wciąż muszę być skoncentrowany. To jest żużel i tak prawdę mówiąc jeszcze wszystko może się wydarzyć. Kontuzja Darcy’ego to niezwykle bolesny dla nas wszystkich temat. Odniósł kontuzję najgorszą z możliwych. Publiczność była dziś wspaniała. Każdy z was udowodnił, że jest z nim. Bez względu na wszystko będziemy Dary’ego kochać i wspierać na wszystkie możliwe sposoby – dodał Tai Woffinden.

Na pomeczowej konferencji prasowej pojawił się również najlepszy spośród trójki startujących Polaków, Bartosz Zmarzlik. Ulubieniec gorzowskich kibiców uplasował się na znakomitym czwartym miejscu. – Oczywiście czuję niedosyty, ale taki wynik przed zawodami brałbym w ciemno. Zawsze jest coś do poprawienia, ale nie gdybajmy. W finale mój motocykl był bardzo szybki, ale ja nie pojechałem, tak jak chciałem i tyle. Jestem pod wrażeniem dopingu. Dziękuję wszystkim, którzy trzymali za mnie kciuki. – zakończył reprezentant Polski.

Wyniki:
 1. Matej Zagar (Słowenia) – 16 (1,2,3,2,3,2,3) + 1. miejsce w finale
 2. Greg Hancock (USA) – 17 (3,3,3,0,3,3,2) + 2. miejsce w finale
 3. Tai Woffinden (Wielka Brytania) – 18 (3,3,3,3,3,2,1) + 3. miejsce w finale
 4. Bartosz Zmarzlik (Polska) – 14 (2,1,2,3,3,3,0) + 4. miejsce w finale
 5. Niels Kristian Iversen (Dania) – 10 (d,3,2,3,1,1)
 6. Michael Jepsen Jensen (Dania) – 10 (3,2,2,2,0,1)
 7. Peter Kildemand (Dania) – 9 (1,2,2,2,2,0)
 8. Chris Holder (Australia) – 8 (2,1,1,2,2,0)
 9. Nicki Pedersen (Dania) – 7 (3,0,1,3,u/-)
 10. Jason Doyle (Australia) – 6 (1,3,1,1,w)
 11. Andreas Jonsson (Szwecja) – 6 (2,1,1,1,1)
 12. Maciej Janowski (Polska) – 5 (0,0,3,0,2)
 13. Chris Harris (Wielka Brytania) – 5 (2,2,0,1,0)
 14. Troy Batchelor (Australia) – 4 (0,1,0,1,2)
 15. Krzysztof Kasprzak (Polska) – 1 (0,0,0,0,1)
 16. Tomas H. Jonasson (Szwecja) – 1 (1,0,0,0,0)
 17. Adrian Cyfer (Polska) – 1 (1)
 18. Rafał Karczmarz (Polska) – NS ()

Bieg po biegu:
Bieg 1. Hancock, Zmarzlik, Kildemand, Batchelor
Bieg 2. Jensen, Harris, Zagar, Kasprzak
Bieg 3. Pedersen, Jonsson, Jonasson, Iversen (d)
Bieg 4. Woffinden, Holder, Doyle, Janowski
Bieg 5. Hancock, Jensen, Holder, Pedersen
Bieg 6. Woffinden, Harris, Batchelor, Jonasson
Bieg 7. Iversen, Zagar, Zmarzlik, Janowski
Bieg 8. Doyle, Kildemand, Jonsson, Kasprzak
Bieg 9. Hancock, Iversen, Doyle, Harris
Bieg 10. Janowski, Jensen, Jonsson, Batchelor
Bieg 11. Woffinden, Zmarzlik, Pedersen, Kasprzak
Bieg 12. Zagar, Kildemand, Holder, Jonasson
Bieg 13. Woffinden, Zagar, Jonsson, Hancock
Bieg 14. Iversen, Holder, Batchelor, Kasprzak
Bieg 15. Zmarzlik, Jensen, Doyle, Jonasson
Bieg 16. Pedersen, Kildemand, Harris, Janowski
Bieg 17. Hancock, Janowski, Kasprzak, Jonasson
Bieg 18. Zagar, Batchelor, Cyfer, Doyle (w/su) (Pedersen u/-)
Bieg 19. Zmarzlik, Holder, Jonsson, Harris
Bieg 20. Woffinden, Kildemand, Iversen, Jensen

Półfinał:
Bieg 21.
Zmarzlik, Woffinden, Jensen, Kildemand
Bieg 22. Hancock, Zagar, Iversen, Holder

Finał:
Bieg 23.
Zagar, Hancock, Woffinden, Zmarzlik