CKMAZS.com | White-Green – CKM Włókniarz Częstochowa, AZS Częstochowa

SGP: Żużlowa elita zawita do Tampere

W najbliższa sobotę (16 maja) na torze w fińskim Tampere rozegrana zostanie 2. tegoroczna runda elitarnego cyklu Grand Prix. Finlandia po raz drugi w historii gościć będzie zawodników walczących o tytuł Indywidualnego Mistrza Świata.

Po “warszawskiej kompromitacji” czas na wielkie ściganie? Chciałoby się rzec najwyższa pora – wszystko jednak w rękach BSI i odpowiedzialnego za przygotowanie toru, Ole Olsena. Czy tym razem Duńczyk nie zawiedzie i sprawi, że zawody w Tampere będą godne rangi mistrzostw świata? Wszyscy sobie tego życzymy, aczkolwiek w powietrzu czuć niepokój. Warto bowiem podkreślić, że rok temu organizatorzy Grand Prix Finlandii nie spisali się na miarę oczekiwań. Liczący 400 metrów tor do najbezpieczniejszych nie należał. Na owalu tworzyły się dziury, które sprawiały zawodnikom ogromne problemy. Wielu z nich musiało ratować się przed upadkiem. Zapowiedzi organizatorów, że będą to emocjonujące zawody okazały się obietnicami bez pokrycia. O kolejności na mecie decydował wyłącznie element startu i w miarę płynne pokonywanie dziurawych jak ser szwajcarski łuków owalu na Ratina Stadium.

Najlepiej w tych warunkach poradził sobie aktualny lider cyklu Grand Prix, Słoweniec Matej Zagar. Nie dziwi zatem fakt, że zawodnik Stali Gorzów zaliczany jest do grona głównych faworytów sobotnich zmagań. Trudny techniczny tor faworyzował będzie zapewne zawodników doświadczonych, do których należy zaliczyć Duńczyków – Nielsa Kristiana Iversena i Nickiego Pedersena. Tradycyjne  o podium powinien zawalczyć również aktualny Indywidualny Mistrz Świata, Amerykanin Greg Hancock i Brytyjczyk Tai Woffinden. 

Polscy kibice pretendenta do zwycięstwa upatrują zapewne w osobie Jarosława Hampela, który od początku sezonu prezentuje znakomitą formę. Nie można tego niestety powiedzieć o Krzysztofie Kasprzaku, który “cierpi” na nadmiar bogactwa w postaci zbyt dużej ilości silników. “Kasper” przed sezonem zainwestował sporo pieniędzy w sprzęt i mówiąc kolokwialnie nie może wybrać tego najlepszego. Ostatnim polskim reprezentantem w sobotnich zawodach będzie debiutant tegorocznego cyklu – Maciej Janowski.

Lista startowa:

1. Andreas Jonsson (Szwecja)
2. Tai Woffinden (Wielka Brytania)
3. Chris Harris (Wielka Brytania)
4. Tomas H. Jonasson (Szwecja)
5. Matej Zagar (Słowenia)
6. Troy Batchelor (Australia)
7. Krzysztof Kasprzak (Polska)
8. Chris Holder (Australia)
9. Greg Hancock (USA)
10. Maciej Janowski (Polska)
11. Timo Lahti (Finlandia)
12. Jarosław Hampel (Polska)
13. Nicki Pedersen (Dania)
14. Michael Jepsen Jensen (Dania)
15. Niels Kristian Iversen (Dania)
16. Jason Doyle (Australia)

Rezerwowi:
17. Nike Lunna (Finlandia)
18. Jiri Nieminen (Finlandia)

Początek: 18.00.