CKMAZS.com | White-Green – CKM Włókniarz Częstochowa, AZS Częstochowa

Szlagier na początek – zapowiedź meczu Polonia Piła – Eko-Dir Włókniarz

Po rocznej karencji żużlowcy Eko-Dir Włókniarza Częstochowa wracają do ligowych rozgrywek. W świąteczny poniedziałek (28 marca) w inauguracyjnej kolejce Nice Polskiej Ligi Żużlowej zmierzą się w Pile z miejscową Polonią. Początek meczu o godzinie 13.30.

W opinii większości środowiska żużlowego do poniedziałkowej inauguracji ligowego sezonu nie powinno w ogóle dojść. Ciepła, aczkolwiek deszczowa zima spowodowała, że zawodnicy mieli mało okazji do podjęcia treningów na torze. Jeden mecz kontrolny to absolutne minimum, żeby było w miarę przewidywalnie, a przede wszystkim bez ryzyka – mówi na łamach Przeglądu Sportowego Krzysztof Cegielski. Niestety w większości przypadków tego minimum nie spełniono, tym bardziej dziwi fakt, że decydenci polskiego żużla nie widzą konieczności przełożenia 1. kolejki Nice Polskiej Ligi Żużlowej. W gronie zespołów, które nie spełniły wspomnianego minimum, znajduje się również Eko-Dir Włókniarz Częstochowa. Kilka “suchych” treningów na torach w Częstochowie i Zielonej Górze nie zastąpią prawdziwej rywalizacji. Szkoda zatem, że przegrał zdrowy rozsądek, a zawodnicy wystawiani są na ogromne niebezpieczeństwo.

Podopieczni Józefa Kafla i Michała Finfy zaciskają jednak zęby i do Piły jadą walczyć o całą pulę. Nie będzie to jednak zadanie łatwe. Atutem Polonii będzie doświadczenie i bardzo wyrównany skład. Na owalu przy Bydgoskiej bardzo groźni będą sprowadzeni w okresie transferowym Michał Szczepaniak, Norbert Kościuch i Duńczyk Bjarne Pedersen. Na domowym torze nie zwykł również przegrywać 47-letni Piotr Świst. Wymienieni zawodnicy sportową wartość potwierdzili podczas przedsezonowego turnieju par, który rozegrano w Pile w minioną niedzielę. Analizując mocne punkty rywali, nie można zapominać o Patryku Dolnym. 23-letni wychowanek Polonii Piła był najskuteczniejszym zawodnikiem PLŻ 2 w sezonie 2015.

Jeszcze kilka dni temu wydawało się, że najsłabszym ogniwem zespołu z Grodu Staszica będzie formacja juniorska. Sztab szkoleniowy Polonii zareagował jednak w ostatnim momencie i przeciwko Włókniarzowi desygnował Mike Trzensioka. W opinii trenera Janusza Michaelisa będzie on trudnym przeciwnikiem dla częstochowskich młodzieżowców.

W desygnowanym składzie Eko-Dir Włókniarza Częstochowa widnieje nazwisko jednego obcokrajowca. Bezapelacyjnym liderem Lwów ma być były uczestnik cyklu Grand Prix, Szwed Thomas Hjelm Jonasson. 27-letniego Szweda swoim doświadczeniem powinni wesprzeć Rafał Trojanowski i Daniel Jeleniewski. Wydaje się, że od dyspozycji dwóch ostatnich będzie zależało najwięcej. Częstochowscy kibice liczą na błysk formy Artur Czai. Popularny “Józek” kreowany jest na krajowego lidera Włókniarza i zapewne zrobi wszystko, żeby swoją wartość potwierdzić już w poniedziałek. Języczkiem u wagi jest fakt, że zarówno Czaja, jak i Mateusz Borowicz zadebiutują w roli seniora.

Piętą achillesową częstochowskiego zespołu w poprzednich sezonach byli młodzieżowcy. W tegorocznych rozgrywkach ligowych ma być jednak inaczej. W starciu przeciwko Polonii liczymy na skuteczną postawę Oskara Polisa i Damiana Dróżdża. Ten drugi w awizowanym składzie zastąpi kontuzjowanego Huberta Łęgowika.

Eko-Dir Włókniarz Częstochowa:
1. Daniel Jeleniewski
2. Mateusz Borowicz
3. Artur Czaja
4. Thomas H. Jonasson
5. Rafał Trojanowski
6. Oskar Polis

Polonia Piła:
9. Patryk Dolny
10. Piotr Świst
11. Norbert Kościuch
12. Michał Szczepaniak
13. Bjarne Pedersen
15. Arkadiusz Pawlak

Sędzia: Ryszard Bryła
Komisarz toru: Grzegorz Janiczak i Wojciech Żabiałowicz