CKMAZS.com | White-Green – CKM Włókniarz Częstochowa, AZS Częstochowa

Szwedzki sprawdzian młodych Lwów

W sobotnie popołudnie na torze SGP Areny początek żużlowego maratonu w Częstochowie. Punktualnie o godzinie 15.30 młodzieżowcy Włókniarza zmierzą się w treningu punktowanym z młodzieżową reprezentacją Szwecji do lat 21. Rewanż w niedzielę o 11.00.

Nikt nie ma wątpliwości, że głównym pomysłodawcą zaproszenia szwedzkiej kadry do Częstochowy był trener Włókniarza, Piotr Żyto, który od niemal czterech sezonów godzi obowiązki ligi polskiej ze szwedzką Elitserien. W zbliżającym się sezonie szkoleniowiec częstochowskiego zespołu będzie współpracować z Vargarną Norrkoeping.

Zmagania obu zespołów zapowiadają się niezwykle interesująco, tym bardziej że dla reprezentantów Szwecji będzie to pierwsza wizyta na torze przy ul. Olsztyńskiej. Anders Frojd, trener kadry Szwecji do lat 21, awizował skład, który na tle gospodarzy wydaje się być bardziej wyrównany. W składzie młodzieżowców ze Skandynawii znajdują się zawodnicy, którzy mimo młodego wieku posiadają spore doświadczenie, przede wszystkim na torach ligowych.

Największym zagrożeniem dla młodych Lwów będzie z pewnością indywidualny mistrz Szwecji w tej kategorii wiekowej, Fredrik Endgman (Piraterna Motala). Wiele do powiedzenia powinni mieć również Oliver Berntzon (Smederna Eskilstuna) i Jacob Thorssell (VMS Elit Vetlanda). Na częstochowskim owalu zaprezentuje się ponadto jeden z największych talentów szwedzkiego speedwaya, Victor Palovaara.

W awizowanym składzie Włókniarza bez niespodzianek. Motorem napędowym częstochowskiego zespołu będzie zapewne Artur Czaja. Sztab szkoleniowy biało-zielonych liczyć będzie również na Huberta Łęgowika i Rafała Malczewskiego. Pierwszy z nich zebrał bardzo pozytywne recenzje po piątkowym treningu punktowanym Włókniarza w Gorzowie Wielkopolskim. Skład gospodarzy uzupełnią mniej doświadczeni, Oskar Polis, Przemysław Portas i gościnnie Damian Dróżdż (Kolejarz Opole).

W zestawieniu biało-zielonych próżno szukać nazwiska Maksyma Drabika. Informacja o tym, że popularnego “Torresa” zabraknie w weekendowych test-meczach zbulwersowała fanów Włókniarza. Prezes Włókniarza, Paweł Mizgalski na łamach oficjalnej strony klubu uspokaja. – Sztab szkoleniowy będzie jeszcze na ten temat dyskutować ze Sławkiem Drabikiem. Ostatnia informacja jest taka, że oni również nie czują się gotowi sprzętowo. Też czekają na części i silniki. Zdaję sobie sprawę z tego, że Maksym chciałby jak najlepiej wypaść w tych pierwszych test-meczach. My również nie chcielibyśmy, aby ewentualny słabszy występ Maksyma jakoś tego młodego chłopaka zdeprymował. Tutaj jednak sprawa jeszcze nie jest przesądzona. Jeśli ta sytuacja się poprawi, niektóre części do niego dotrą to jest szansa, że Maksym w ten weekend pojedzie.

Awizowane składy:

Szwecja U-21
1. Jacob Thorssell (1993, Elit Vetlanda)
2. Victor Palovaara (1994, Valsarna)
3. Fredrik Engman (1994, Piraterna)
4. Joel Andersson (1996, Indianerna)
5. Oliver Berntzon (1993, Smederna)
6. Alex Johansson (1996, Piraterna)
7. Kenny Wennerstam (1996, Vetlanda)
8. Jonas Engdahl (1994, Dackarna)

Włókniarz Częstochowa U-21
9. Hubert Łęgowik
10. Przemysław Portas
11. Rafał Malczewski
12. Oskar Polis
13. Artur Czaja
14. Damian Dróżdż