CKMAZS.com | White-Green – CKM Włókniarz Częstochowa, AZS Częstochowa

Trudny wyjazd Akademików, AZS zagra z wiceliderem

AZS Częstochowa przegrywając w ostatni weekend w Bydgoszczy z drużyną miejscowego Transferu doznał dziesiątej porażki z rzędu. W najbliższej kolejce siatkarskiej PlusLigi podopieczni trenera Michała Bąkiewicza udadzą się do Gdańska i trudno przypuszczać, że to właśnie w konfrontacji z wiceliderem rozgrywek przełamią fatalną serię.

Częstochowianie po raz ostatni wygrali 12 listopada, gdy to w hali na Zawodziu pokonali BBTS Bielsko-Biała 3:0. Potem przyszła seria porażek, która trwa do dzisiaj. Kolejne przegrane mecze, a przede wszystkim styl w jakim zespół przegrywał spowodowały, że zdecydowano się na zmianę szkoleniowca. Marka Kardosa zastąpił absolutny debiutant w roli trenera, Michał Bąkiewicz. Zmiana ta niewiele dała, gdyż po wodzą Bąkiewicza w dwóch spotkaniach częstochowianie doznali dwóch porażek. Niewielkim optymizmem może jednak napawać ostatni ligowy występ Akademików w Bydgoszczy. Częstochowianie choć przegrali 1:3 z Transferem nawiązali równorzędną walkę z wyżej notowanym rywalem. Przy odrobinie szczęścia mogli pokusić  się nawet o “urwanie” punktów drużynie prowadzonej przez Vitala Heynena.

Po spotkaniu w Bydgoszczy dla kibiców AZS-u “promykiem” na lepsze jutro była postawa Guillaume Samici i Michała Kaczyńskiego. Pierwszy z wymienionych siatkarzy był ściągnięty do Częstochowy w trybie awaryjnym. Francuz został postawiony przed trudnym zadaniem. Mając za sobą tygodnie gry w Zjednoczonych Emiratach Arabskich z miejsca musiał stać się liderem zespołu występującego w lidze mistrzów świata. Samica w pierwszych spotkaniach w stu procentach wywiązywał się ze swojego zadania. Z każdym kolejnym meczem Francuz tracił jednak “moc”. W Bydgoszczy ponownie zagrał na wysokim poziomie co od razu przełożyło się na postawę całego zespołu. AZS nie postawiłby się bydgoszczanom, gdyby obok Samici na wysokim poziomie nie zagrał również Michał Kaczyński. Atakujący AZS-u bardzo udanie rozpoczął trwające rozgrywki. Później Kaczyński złapał głęboki dołek formy, a na dodatek przytrafiła mu się kontuzja. Długo atakujący Akademików nie mógł wrócić do choćby przyzwoitej formy. W Bydgoszczy Kaczyński rozegrał w końcu niezły mecz. Trener Bąkiewicz liczy, że “Kaczka” w końcu wróci na właściwe tory, co mając  w perspektywie przede wszystkim kolejne mecze z Banimeksem Będzin i BBTS-em Bielsko-Biała, byłoby dla AZS-u zbawienne.

Niedzielny rywal Akademików zespół Lotosu Trefla Gdańsk to największe zaskoczenie in plus trwających rozgrywek. Zespół prowadzony przez byłego selekcjonera polskiej reprezentacji Włocha Andrea Anastasiego z dziewiętnastu spotkań wygrał aż siedemnaście. Lotos z dorobkiem 47 punktów zajmuje drugiej miejsce w rozgrywkach PlusLigi. Gdańszczanie maja jednak tyle samo punktów co liderująca w tabeli Resovia Rzeszów. Nad morzem, gdzie od kilku sezonów starano się zbudować solidny zespół wreszcie doczekano się drużyny na miarę oczekiwań. Lotos w tym sezonie stał się wręcz postrachem całej ligi.  Bardzo dobre transfery i nieoceniony wkład trenera Anastasiego sprawiły, że gdańszczanie są obecnie jednym z głównych faworytów do medalu. To wszystko obrazuje jak ciężki mecz czeka drużynę Michała Bąkiewicza w najbliższą niedzielę. Patrząc na tabelę i na postawę w całym sezonie zespołu Lotosu Trefla trudno oczekiwać od graczy AZS-u wygranej. Kibice biał0-zielonych liczą jednak, że zespół nawiąże walkę z wiceliderem, potwierdzając iż spotkanie w Bydgoszczy nie było dziełem przypadku i drużyna wraca na dobrą “ścieżkę”.

Początek spotkania w niedzielę (tj. 18.01) o godzinie 15:30.

Lotos Trefl Gdańsk
1.    Skotarek Mikołaj
2.    Grzyb Wojciech
3.    Gacek Piotr
4.    Stępień Przemysław
5.    Falaschi Marco
6.    M’Baye Moustapha
7.    Schulz Damian
8.    Dobiszewski Igor
9.    Schwarz Sebastian
10.    Gawryszewski Bartosz
11.    Troy Murphy
12.    Ratajczak Artur
13.    Wierzbowski Krzysztof
14.    Stolc Sławomir
15.    Mika Mateusz
16.    Tomczak Jan
17.    Linda Mateusz
18.    Czunkiewicz Mateusz

AZS Częstochowa
1.    Udrys Artur
2.    Marcyniak Mariusz
3.    De Amo Miguel Angel
4.    Zygmunt Damian
5.    Napiórkowski Patryk
6.    Szymura Rafał
7.    Kaczyński Michał
8.    Janeczek Bartosz
9.    Macyra Jakub
10.    Samica Guillaume
11.    Przybyła Mateusz
13.    Buczek Konrad
15.    Khilko Maksim
16.    Herman Szymon
17.    Stańczak Adrian
18.    Pietkiewicz Paweł