CKMAZS.com | White-Green – CKM Włókniarz Częstochowa, AZS Częstochowa
Udanie zakończyć rok. W czwartek Tauron AZS zagra w Kielcach

Udanie zakończyć rok. W czwartek Tauron AZS zagra w Kielcach

Justyna Jaworska

Wyjazdowym spotkaniem z Buskowianką Kielce siatkarze Tauron AZS Częstochowa zakończą ligowe zmagania w 2018 roku. Roku niezwykle burzliwym dla częstochowskiego klubu, który jeszcze na wiosnę świętował mistrzostwo I ligi, a obecnie zamyka ligową klasyfikację na zapleczu PlusLigi. Mecz Buskowianka Kielce Tauron AZS Częstochowa zostanie rozegrany w najbliższy czwartek (tj. 20.12) o godzinie 17:30.

Do spotkania w Kielcach drużyna trenera Piotra Łuki przystąpi w przemeblowanym składzie. Z zespołem pożegnał się bowiem środkowy Wiktor Siewierski, a nowymi twarzami w zespole zostali Krzysztof Bieńkowski i Aleksander Maziarz. Wspomniana dwójka wraz z Bruno Romanuttim, który szeregi Akademików zasili w ubiegłym tygodniu, mają odmienić oblicze AZS-u. Obrońca mistrzostwa z ubiegłego sezon w tym prezentuje się mizernie. Ostatnie miejsce w tabeli najlepiej obrazuje tegoroczną formę Akademików. Choć trzeba przyznać, że w ostatnich tygodniach coś drgnęło. Być może to pokłosie zmian personalnych nie tylko wśród zawodników, ale również na ławce trenerskiej. Kilka tygodni temu szkoleniowca Sinana Tanika zastąpił na tym stanowisku wspomniany wcześniej Piotr Łuka. Tauron AZS, który wcześniej seryjnie przegrywał spotkania w ostatnich dwóch ligowych konfrontacjach schodził z parkietu w roli zwycięscy. Częstochowianie po pięciosetowych spotkaniach w pokonanym polu pozostawili najpierw Mickiewicza Kluczbork, a ostatnio MCKiS Jaworzno. W grze biało-zielonych w dalszym ciągu widać sporo mankamentów, mimo to wydaje się, że zespół zrobił krok naprzód. Wobec niezłej dyspozycji sąsiadów z ligowej tabeli, sytuacja Akademików w klasyfikacji nie uległa zmianie. Różnice punktowe są jednak niewielkie. Świadczy o tym fakt, że ewentualne zwycięstwo Akademików za pełną pulę w Kielcach może dać drużynie awans nawet o trzy pozycje.

O kolejne wówczas już trzecie zwycięstwo z rzędu nie będzie jednak łatwo. Buskowianka w tym sezonie nie zachwyca, ale to przecież zespół który jeszcze kilka miesięcy temu występował w PlusLidze. Tauron AZS po bardzo słabej pierwszej części sezonu zasadniczego, ligowych punktów w takich spotkaniach gubić już jednak nie może. Częstochowianie by myśleć o uniknięciu rywalizacji w rundzie play out, a tym samym być spokojnym o ligowy byt w Kielcach zapunktować po prostu muszą. I mają na to szansę. Zespół zaczął łapać drugi oddech, a nowi zawodnicy być może w sposób znaczący odmienią dotychczasową postawę drużyny. Szansę na kolejne ligowe punkty są tym większe, że jak wspomniano wcześniej Buskowianka do ligowych potentatów nie należy. Zespół trenera Mariusza Graby wygrał co prawda pierwsze ligowe spotkanie obu drużyn w Częstochowie (3:2), ale na przekroju całego dotychczasowego sezonu nie prezentuje się zbyt udanie. Spadkowicz z PlusLigi ma obecnie na swoim koncie 14 “oczek” i plasuję się na 11. miejscu w ligowej tabeli. Ewentualny sukces w Kielcach zespołu Tauron AZS byłby więc wielowymiarowy. Drużyna nie tylko dopisałaby do swojego dorobku punktowego kolejne ligowe “oczka”, ale również pozbawiłaby ich jednego z bezpośrednich rywali oraz przede wszystkim, w dużo lepszych niż jeszcze kilka tygodni temu nastrojach zakończyłaby rok kalendarzowy 2018.

Buskowianka Kielce
1. Marcin Bachmatiuk – środkowy
2. Marcin Jaskuła – libero
4. Grzegorz Kowalczyk – libero
5. Sławomir Busch – przyjmujący
6. Kamil Kosiba – przyjmujący
7. Jakub Szymański – przyjmujący
9. Michał Godlewski – atakujący
10. Mateusz Rećko – atakujący
13. Piotr Adamski – rozgrywający
14. Karol Duda – środkowy
15. Maksymilian Starzec – środkowy
16. Adam Woźnica – środkowy
17. Grzegorz Pacholczak – przyjmujący
20. Marcin Karakuła – rozgrywający

Tauron AZS Częstochowa
1. Aleksander Nedeljković – środkowy
5. Patryk Walczak – przyjmujący
6. Dawid Murek – przyjmujący
7. Aleksander Maziarz – środkowy
8. Krzysztof Bieńkowski – rozgrywający
9. Sławomir Stolc – przyjmujący
11. Hubert Mańko – przyjmujący
13. Piotr Macheta – libero
14. Mateusz Piotrowski – atakujący
15. Krzysztof Rykała – atakujący
16. Chono Penchev – rozgrywający
17. Rafał Prokopczuk – rozgrywający
18. Maciej Borris – środkowy
19. Bruno Romanutti – atakujący
21. Jakub Bik – libero