CKMAZS.com | White-Green – CKM Włókniarz Częstochowa, AZS Częstochowa
W czwartek pierwsze w sezonie derby Częstochowy

W czwartek pierwsze w sezonie derby Częstochowy

Justyna Jaworska

Po raz pierwszy w tym sezonie, a trzeci w historii w rozgrywkach ligowych po przeciwnych stronach siatki staną zawodnicy Tauron AZS-u i Exact Systems Norwida. Derby Częstochowy już w najbliższy czwartek (tj. 22.11). Początek rywalizacji zaplanowano na godzinę 18:30. Bezpośrednią transmisję telewizyjną przeprowadzi stacja Polsat Sport.

Podobnie jak w ubiegłym sezonie tak i teraz pierwszy pojedynek derbowy odbędzie się w hali przy ulicy Jasnogórskiej. Wówczas w roli faworyta stawiano ówczesnych podopiecznych trenera Krzysztofa Stelmacha. Na boisku po pięciosetowym, pełnym emocji pojedynku górą byli jednak gracze Radosława Panasa. Jutro to gospodarze będą zdecydowanym faworytem spotkania 11. kolejki I ligi. Exact Systems prezentuje w trwających rozgrywkach dużo lepszą grą aniżeli biało-zieloni. Bilans 8 zwycięstw i tylko 2 porażek musi budzić respekt przed każdym rywalem. Norwid w pokonanym polu pozostawił już m.in Stal Nysę, Buskowiankę Kielce czy BBTS Bielsko-Biała. Pokaźna bo 22 punktowa zdobyczy plasuję drużynę Radosława Panasa na wysokim 4. miejscu z zaledwie 3 punktową stratą do lidera z Wrześni. Postawa Norwida jest chyba obok gry Gwardii Wrocław największym pozytywnym zaskoczeniem tego sezonu. Widać, że długofalowa polityka klubowych działaczy przynosi pożądany efekt. W pierwszym roku gry w I lidze Norwid musiał walczyć o utrzymanie, w ostatnim był już dużo lepiej bo zespół zameldował się w czołowej ósemce ligi. Teraz drużyna z Jasnogórskiej jest bez wątpienia jedną z czołowych ekip ligi. Bardzo dobrze do zespołu wkomponowali się nowi zawodnicy tacy jak: Łukasz Łapszyński, Arkadiusz Żakieta czy Bartłomiej Zrajkowski, którzy z miejsca stali się czołowymi postaciami drużyny.

Na przeciwległym biegunie do Norwida znajduje się obecnie drużyna Tauron AZS Częstochowa. Zespól prowadzony przez tureckiego szkoleniowca Sinana Tanika to największe rozczarowanie ligi. Mając w składzie zawodników z doświadczeniem z najwyższej klasy rozgrywkowej takich jak Dawid Murek, Mateusz Piotrowski czy Sławomir Stolc oraz wydawałoby się niezłych jak na pierwszoligowe warunki obcokrajowców w osobach Chono Pencheva i Aleksandara Nedeljkovicia – zespół prezentuje się jak do tej pory naprawdę mizernie. Tylko 2 zwycięstwa i skromny bo 6 punktowy dorobek plasuję drużynę AZS-u niemal na ligowym dnie. Niżej w tabeli jest tylko jeden z trzech tegorocznych beniaminków – Mickiewicz Kluczbork. Wydawało się, że pewne zwycięstwo 3:0 z AZS-em Kraków będzie momentem przełomowym dla Akademików. Nic takiego nie miało jednak miejsca. Bo choć ostatnie dwie porażki w Nysie i w Suwałkach można było wkalkulować, to jednak styl w jakim drużyna Sinana Tanika przegrała oba spotkania nie może napawać optymizmem. Problemem AZS-u jest brak ustabilizowanej formy i brak zdecydowanego lidera. Świetny w starciu z Krakowem Sławomir Stolc zagrał dużo słabiej zarówno w Nysie jak i w Suwałkach. W przeciwieństwie na przykład do Mateusza Piotrowskiego, który wcześniej notorycznie zawodził, a w dwóch ostatnich ligowych pojedynkach zaprezentował się z całkiem niezłej strony. Nie na tyle jednak bo niemal w pojedynkę narobić w ofensywie grę pozostałych zawodników. Dużym mankamentem drużyny są także środkowi. Przez długi czas z powodu kontuzji pauzował Aleksandar Nedeljković, a Wiktor Siewierski i Maciej Borris nie stanowili większego zagrożenia dla rywali. Zarówno w ataku jak i przede wszystkim w bloku. W tym drugim elemencie gry Tauron AZS jest jedną z najmniej skutecznych drużyn w lidze.

Exact Systems Norwid Częstochowa
1. Wiktor Rajsner – środkowy
3. Łukasz Usowicz – środkowy
4. Mariusz Schamlewski – środkowy
5. Arkadiusz Żakieta – atakujący
6. Adrian Kraś – rozgrywający
7. Paweł Stabrawa – atakujący
8. Robert Giedrowicz – przyjmujący
9. Sebastian Ślósarz – przyjmujący
10. Damian Kogut – przyjmujący
11. Artur Sługocki – przyjmujący
12. Kamil Franczak – środkowy
13. Bartłomiej Zrajkowski – rozgrywający
14. Emil Smętek – rozgrywający
15. Krzysztof Modzelewski – przyjmujący
16. Kamil Dembiec – libero
17. Łukasz Łapszyński – przyjmujący
18. Brajan Kaczmarek – libero
19. Wojciech Druzgała – libero
20. Łukasz Niewiadomski – środkowy

Tauron AZS Częstochowa
1. Aleksandar Nedeljković – środkowy
5. Patryk Walczak – przyjmujący
6. Dawid Murek – przyjmujący
9. Sławomir Stolc – przyjmujący
10. Wiktor Siewierski – środkowy
11. Hubert Mańko – przyjmujący
13. Piotr Macheta – libero
14. Mateusz Piotrowski – atakujący
15. Krzysztof Rykała – atakujący
16. Chono Penchev – rozgrywający
18. Maciej Borris – środkowy
17. Rafał Prokopczuk – rozgrywający
21. Jakub Bik – libero