CKMAZS.com | White-Green – CKM Włókniarz Częstochowa, AZS Częstochowa

W sobotę AZS zagra z MKS-em Będzin

Sąsiedzi z ligowej tabeli AZS Częstochowa i MKS Będzin spotkają się w meczu 9. kolejki PlusLigi. Pojedynek Akademików z drużyną prowadzoną przez kanadyjskiego szkoleniowca Steilo DeRocco zaplanowano w najbliższą sobotę (tj. 19.11) o godzinę 17 w hali na Zawodziu.

Po ubiegłotygodniowej porażce w Kielcach zespół AZS-u Częstochowa nie powiększył swojego dorobku punktowego i z 7 “oczkami” plasuje się na 13. pozycji w ligowej tabeli. Punkt więcej i pozycję wyżej jest sklasyfikowany jutrzejszy rywal częstochowian MKS Będzin. W starciu sąsiadów z ligowej klasyfikacji trudno wskazać faworyta. Szansę drużyn na końcowy triumf należy ocenić po równo.

AZS po kiepskim początku sezonu w pewnym momencie złapał wiatr żagle. Na zespół Michała Bąkiewicza bardzo budująco wpłyną niespodziewany triumf w Warszawie. Potem przyszło zwycięstwo, choć nie bez problemów, z BBTS-em Bielsko-Biała. Gracze AZS-u zasygnalizowali zwyżkę formy. Akademicy z dużymi nadziejami udali się na ostatnie spotkanie do Kielc. Częstochowianie walczyli, ale w końcowym rozrachunku nie dopisali do swojego dorobku żadnych ligowych punktów. Gracze Michała Bąkiewicza przegrali z Effectorem 1:3. Spotkanie w Kielcach pokazało, że w zespole brakuje stabilizacji. Świetny w starciu z BBTS-em Paweł Adamajtis nie był wstanie poprzez dobrą grę pomóż swojej drużynie w Kielcach. Podobnie było również w Warszawie, gdzie byłego gracza Indykpolu już w pierwszej partii musiał zastąpić Oleksandr Grebeniuk. Nierówno prezentuję się także Michał Szalacha. Młody środkowy świetne mecze przeplata słabszymi, a wciąż sporo do życzenia pozostawia postawa w ataku byłego zawodnika AZS-u Kraków. Trener Bąkiewicz nie znalazł również pierwszego rozgrywającego. Szkoleniowiec AZS-u wciąż rotuje pomiędzy Tomaszem Kowalskim, a Konradem Buczkiem. Spory znak zapytania należy postawić także przy drugim przyjmującym. O ile pozycja Rafała Szymury jest niepodważalna, gdyż młody skrzydłowy w pełni wywiązuje się ze swojego zadania, to wciąż trwa poszukiwanie drugiego zawodnika  który na dłużej zagościłby w wyjściowej szóstce. U progu sezonu trener stawiał na Adriana Szlubowskiego. Ten z reguły zawodził, a ostatnio nawet na chwilę nie pojawia się na parkiecie. Więcej szans zaczął dostawać Stanisław Wawrzyńczyk, ale i on nie daje argumentów by na dłużej wywalczyć miejsca w składzie. W Kielcach sporą cześć meczu na parkiecie spędził Mykoła Moroz i nie można wykluczyć, że to Ukrainiec dostanie teraz swojej szansę na grę od pierwszego gwizdka. Na środku również znaki zapytania. Obok wspomnianego Szalachy trener Bąkiewicz próbuje Łukasza Polańskiego, Bartłomieja Janusa i Bartosza Buniaka, ale wciąż nie może znaleźć optymalnego rozwiązania. Jedynym pewniakiem obok Szymury wydaje się jedynie tylko libero Adam Kowalski.

Ciągłe szukanie optymalnego zestawienia na pewno nie pomaga w konsolidowaniu drużyny, który i tak przeszła przed sezonem gruntowną modernizację. Niewielkim pocieszeniem przed meczem z MKS-em może być fakt, że rewolucja kadrowa nie ominęła również będzinian. MKS podobnie jak AZS w pierwszych spotkaniach nie potrafił rozstrzygnąć meczu na swoją korzyść. Przełamanie przyszło chyba w najmniej spodziewanym momencie. Będzinianie wygrali na wyjeździe i to w dodatku na terenie zespołu Jastrzębskiego Węgla, który uznawany jest za rewelację tegorocznych rozgrywek PlusLigi. Po świetnym występie w Jastrzębiu gracze Steilo DeRocco pokonali jeszcze GKS Katowice, ale w kolejnej kolejce zaliczyli sporą wpadkę gdyż nawet bez ugranego seta ulegli Łuczniczce Bydgoszcz. W ostatniej serii spotkań MKS po zaciętym boju uległ w pięciu setach Indykpolowi AZS-owi Olsztyn 2:3.

AZS Częstochowa
1. Tomasz Kowalski
2. Łukasz Polański
3. Stanisław Wawrzyńczyk
5. Mykoła Moroz
6. Adam Kowalski
7. Michał Szalacha
9. Paweł Adamajtis
10. Bartosz Buniak
12. Kamil Ociepka
13. Rafał Szymura
14. Oleksandr Grebeniuk
15. Bartłomiej Janus
16. Adrian Szlubowski
17. Konrad Buczek

MKS Będzin
1. Marcin Waliński
2. Dawid Woch
3. Nathan Roberts
4. Łukasz Kozub
5. Artur Ratajczak
6. Dawid Żłobecki
7. Mateusz Kowalski
8. Jonah Seif
9. Mateusz Przybyła
10. Paweł Stysiał
11. Oskar Wojtaszkiewicz
12. Mateusz Piotrowski
13. Michał Potera
14. Jakub Peszko
15. Kyle Russell
16. Krzysztof Rejno
20. Rafael Araujo Rodrigues