CKMAZS.com | White-Green – CKM Włókniarz Częstochowa, AZS Częstochowa
W sobotę Tauron AZS zagra w Krakowie

W sobotę Tauron AZS zagra w Krakowie

Justyna Jaworska

Sobotnie spotkanie w Krakowie będzie dla siatkarzy Tauron AZS Częstochowa przedostatnim wyjazdowym meczem sezonu zasadniczego w trwających rozgrywkach I ligi. Biorąc pod uwagę, że kolejny mecz wyjazdowy Akademicy rozegrają w Tomaszowie Mazowieckim, sobotni pojedynek w stolicy Małopolski będzie też najpewniej ostatnią szansą na wywalczenie ligowych punktów na parkiecie rywala. Początek starcia podopiecznych Piotra Łuki z drużyną AZS AGH Kraków zaplanowano na godzinę 17.

Tauron AZS od kilku tygodni nie może wydostać się z ligowego ogona. Drużyna od jakiegoś czasu co prawda prezentuje się lepiej, ale nie przekłada się to wymiernie na ligowe wyniki. Zespołowi czkawką odbijają się gładkie porażki w Siedlcach, Sulęcinie i Kielcach, a więc na terenach drużyn które plasują się na pozycjach 9-11 w ligowej tabeli. Z KPS-em i Olimpią częstochowianie zagrają jeszcze we własnej hali, ale czasu na odrabianie strat mają coraz mniej. Sobotni mecz w Krakowie będzie rozgrywany już w ramach 21. kolejki. To oznacza, że do zakończenia fazy zasadniczej zostało już tylko siedem spotkań (zaległe z Lechią będzie rozgrywane w ramach 19. rundy). W teorii oznacza to co prawda sporo możliwych punktów do zdobycia, ale należy pamiętać że na drodze Akademików staną jeszcze zespoły z Nysy, Suwałk, wspomnianej wcześniej Lechii czy lokalni rywale z Norwida. Taki układ ligowego kalendarza wyraźnie pokazuje, że by Tauron AZS w dalszym ciągu mógł myśleć o uniknięciu gry w play out, spotkania z Krakowem, Siedlcami i Sulęcinem musi wygrać i to wygrać za trzy punkty. A to nie wszystko, częstochowianie muszą też zapunktować choćby w jednym meczu z drużynami z czołówki i liczyć, że bezpośredni rywale z dolnych rejonów tabeli nie będą w sposób znaczący poprawiać swoich ligowych dorobków.

Patrząc przez pryzmat całego sezonu trudno jednak przypuszczać, że nagle na ostatniej prostej częstochowianie odmienią obraz ligowej klasyfikacji i zakończą sezon na miejscu zapewniającym bezpieczny ligowy byt. Niemniej jednak AZS AGH Kraków czy też STS Olimpia Sulęcin to być może potencjalny rywal Akademików w walce o utrzymanie. Wygrana w takich spotkaniach na kilka tygodni przed rundą play out może mieć zatem wielowymiarowe korzyści. AZS AGH Kraków w trwającym sezonie nie prezentują się wybitnie. Zespół Andrzeja Kubackiego z 19 “oczkami” plasuję się na 12. miejscu. Co ciekawe krakowianie wygrali w tym sezonie sześć spotkań z czego aż pięć z drużynami, które w tabeli plasują się w czołowej ósemce.  To pokazuje jak nieobliczanym zespołem jest drużyna z Małopolski. Trudno bowiem w racjonalny sposób wytłumaczyć zwycięstwa ze Ślepskiem Suwałki czy Norwidem Częstochowa mając w pamięci gładkie porażki z Tauron AZS, Mickiewiczem Kluczbork (drugi mecz) czy Olimpią Sulęcin.

AZS AGH Kraków
1. Konrad Stajer – środkowy
2. Adrian Kacperkiewicz – przyjmujący
3. Bartłomiej Gajdek – atakujący
5. Piotr Janusz – środkowy
6. Roman Kącki – przyjmujący
7. Mateusz Błasiak – przyjmujący
8. Szymon Biniek – libero
9. Daniel Gąsior – atakujący
10. Karol Dudziński – środkowy
11. Adam Smolarczyk – przyjmujący
13. Karol Jankiewicz – rozgrywający
16. Przemysław Stąsiek – libero
17. Łukasz Rajchelt – rozgrywający
18. Jakub Zmarz – środkowy

Tauron AZS Częstochowa
1. Aleksander Nedeljković – środkowy
5. Patryk Walczak – przyjmujący
6. Dawid Murek – przyjmujący
8. Krzysztof Bieńkowski – rozgrywający
9. Sławomir Stolc – przyjmujący
11. Hubert Mańko – przyjmujący
13. Piotr Macheta – libero
14. Mateusz Piotrowski – atakujący
15. Krzysztof Rykała – atakujący
17. Rafał Prokopczuk – rozgrywający
18. Maciej Borris – środkowy
19. Bruno Romanutti – atakujący
21. Jakub Bik – libero