CKMAZS.com | White-Green – CKM Włókniarz Częstochowa, AZS Częstochowa

Zakończenie sezonu w Częstochowie

Rozgrywki PlusLigi w sezonie 2015/2016 znajdują się na ostatnim wirażu. W piątek (tj. 15.04) w hali widowiskowo-sportowej “Częstochowa” siatkarze miejscowego AZS-u po raz ostatni w trwającym sezonie zaprezentują się przed własną publicznością. W pierwszym spotkaniu o 11. miejsce podopieczni trenera Michała Bąkiewicza zmierzą się z BBTS-em Bielsko-Biała. Początek jutrzejszego spotkania zaplanowano na godzinę 18.

Częstochowianie po niezłej końcówce rundy zasadniczej nie tylko opuścili ostatnie miejsce w tabeli, ale także uniknęli rywalizacji  o 13. miejsce na koniec rozgrywek. 7 zdobytych punktów w czterech meczach pozwoliło siatkarzom Michała Bąkiewicza przesunąć się o dwie pozycje w ligowej klasyfikacji. Wyprzedzając Effector Kielce i MKS Będzin, Akademicy staną do rywalizacji o 11. miejsce z BBTS-em Bielsko-Biała. Mimo, że to rywal po rundzie zasadniczej miał na swoim koncie więcej punktów i wyższe miejsce w tabeli, wyniki wcześniejszych potyczek AZS-u z BBTS-em przemawiają na korzyść częstochowian. Akademicy dwukrotnie bowiem pokonali ekipę Krzysztofa Stelmacha. W pierwszym spotkaniu w Częstochowie AZS zwyciężył 3:2, a w niedawnym rewanżu w Bielsku-Białej triumfował 3:1. Teraz rozstrzygnięcia te nie mają już żadnego znaczenia. Wyższe miejsce na koniec sezonu zajmie ta drużyna, która wygra dwa razy.

Przed rozpoczęciem rywalizacji o 11. miejsce ciężko wskazać zdecydowanego faworyta. Wydaje się, że obie drużyny mają równe szansę. Na pewno spory wpływ na ostateczne rozstrzygnięcie będzie miał pierwszy mecz, jedyny rozegrany w Częstochowie. Druga i ewentualnie trzecia odsłona rywalizacji będzie miała miejsce w Bielsku-Białej. AZS, mimo że po rundzie zasadniczej znalazł się za plecami BBTS-u ma za sobą udany okres. Wygrane w Kielcach i Bielsku-Białej oraz zdobycie punktu na trudnym terenie w Warszawie na pewno pozytywnie wpłynęły na zespół w końcowej fazie sezonu. Choć we wspomnianych meczach wręcz kameleonową formę prezentowali liderzy Akademików, Felipe Bandero i Matej Patak, to można odnaleźć pewne pozytywy. Takim na pewno była dyspozycja Rafała Szymury, który w Warszawie był jednym z liderów AZS-u. Jest to o tyle istotne, że reprezentant Polski juniorów jest bardzo ważną częścią częstochowskiego zespołu, a w ostatnich tygodniach przeżywał poważne załamanie formy. Dobra postawa Szymury jest dla AZS-u niezbędna, podobnie zresztą jak wspomnianych wcześniej Bandero i Pataka.

BBTS rundę zasadniczą zakończył porażką w Bełchatowie (1:3). Wynik ten odbił się jednak szerokim echem w siatkarskim światku, gdyż wygrany set bielszczan w hali Energia pozbawił gospodarzy… miejsca w finale PlusLigi! O ile porażka BBTS-u ze Skrą nie była większym zaskoczeniem, to porażka graczy Krzysztofa Stelmacha w przedostatniej kolejce rundy zasadniczej z AZS-em Częstochowa (1:3) już tak. Tym bardziej, że za drużyną była niezła passa trzech zwycięstw. Przed starciem z częstochowianami goście jutrzejszego meczu wygrali kolejno z Indykpolem AZS-em Olsztyn, MKS-em Będzin i Effectorem Kielce. Zdobyli także cenny punkty w Radomiu. Porażka w takim okresie i to w dodatku druga w sezonie na pewno dodatkowo zmobilizuje graczy BBTS-u przed piątkowym pojedynkiem.

Częstochowianom także nie powinno zabraknąć mobilizacji. Przed rokiem obie drużyny również spotkały się na koniec ligowej rywalizacji. Wówczas bój toczył się o przedostatnie miejsce w ligowej tabeli. W pierwszym meczu w Częstochowie wygrał BBTS, w rewanżu w Bielsku górą byli siatkarze AZS-u i o końcowym wyniku musiał rozstrzygnąć złoty set. W nim triumfowali bielszczanie, co dla AZS-u oznaczało zajęcie ostatniego miejsca na koniec sezonu.

AZS Częstochowa
1. Tomasz Kowalski
2. Łukasz Polański
3. Stanisław Wawrzyńczyk
5. Rafael Redwitz
6. Bartłomiej Lipiński
7. Michał Szalacha
8. Adrian Stańczak
10. Bartosz Buniak
12. Kacper Stelmach
13. Rafał Szymura
14. Felipe Bandero
15. Bartłomiej Janus
16. Matej Patak
20. Kamil Szymura

BBTS Bielsko-Biała
1. Bartłomiej Krulicki
3. Daniel Lewis
4. Wojciech Siek
5. Krzysztof Modzelewski
6. Bartłomiej Neroj
7. Grzegorz Pilarz
8. Bartosz Janeczek
9. Dmytro Bogdan
10. Łukasz Kozira
12. Paweł Gryc
13. Marcin Wika
16. Serhiy Kapelus
17. Mateusz Sacharewicz
18. Kamil Kwasowski
19. Paweł Stabrawa